Haber

Elon Musk, Ukrayna’nın Kırım saldırısını önlediği iddiasıyla gündemde

YENİ Ukrayna’ya Starlink uydu internet hizmeti sağlayan Tesla ve SpaceX’in İcra Kurulu Başkanı (CEO) Elon Musk, geçtiğimiz yıl Ukrayna’nın Kırım’da Rus donanmasına yönelik planladığı saldırının engellenmesiyle gündeme gelmişti.

Walter Isaacson’ın 12 Eylül’de yayınlanacak olan biyografi kitabı “Elon Musk”tan medyada yayımlanan alıntılar, teknoloji milyarderinin Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki rolüne ilişkin yeni bir tartışma başlattı.

Alıntılara göre Musk, Ukrayna’nın geçen yıl Kırım’daki Rus deniz filosuna denizaltı drone saldırısını önlemek için Starlink uydu mühendislerine gizlice şirketinin Kırım kıyısı yakınındaki uydu bağlantı ağını kapatmalarını emretti.

Isaacson kitabında, patlayıcılara sarılı altı Ukrayna denizaltı insansız hava aracının Kırım’daki Rus filosuna yaklaştığında uydu bağlantısını kaybettiğini ve zararsız bir şekilde karaya düştüğünü yazdı.

Musk’ın, Ukraynalı yetkililerin uyduları derhal yeniden açması için kendisine yalvarmasına neden olan kararının, Ukrayna’nın Kırım’a yönelik saldırısının “küçük Pearl Harbor” olayına dönüşebileceği ve Rusya’nın nükleer silahlarla karşılık vereceği yönündeki şiddetli korkudan kaynaklandığı belirtildi. .

“SpaceX büyük bir savaş eyleminin suç ortağı olacaktır”

Musk, Isaacson’ın ilk kez CNN’de yayınlanan kitabındaki alıntılarla ilgili tartışmalara X sosyal medya platformunda yaptığı bir paylaşımla yanıt verdi.

Starlink uydularının Kırım üzerinde hiçbir zaman etkinleştirilmediğini savunan Musk, “Hükümet yetkililerinden Starlink’in Sevastopol’a kadar etkinleştirilmesi için acil bir talep geldi. Açık niyet, Rus filosunun çoğunu demirde batırmaktı.” dedi.

Musk, alıntılardaki iddiaları doğruladı ve şunları söyledi: “Eğer onların isteklerini kabul etmiş olsaydım, SpaceX açıkça büyük bir savaş hareketinin ve çatışmaların tırmanmasının suç ortağı olurdu.” gerekçesini açıkladı.

“Ben bu savaşta nasılım?”

Kitaptan alıntılarda Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında Ukrayna tarafında Rus ordusuna karşı Starlink uydularının askeri operasyonlarda kullanılmaya başlandığı dönemde Musk, Isaacson’a “Ben bu savaşta nasılım?” diye sordu. İddiaya göre endişelerini dile getirdi.

Musk, Isaacson’a şunları söyledi: “Starlink’in amacı savaşlara karışmak değildi. Bu, insanların Netflix izleyebilmesi, rahatlayabilmesi, okula gitmek için internete girebilmesi ve drone saldırıları yerine barışçıl güzel şeyler yapabilmesi içindi.” ‘ dediği belirtildi.

Isaacson’a göre Musk, Ukraynalı yetkililere, üretilen denizaltı insansız hava araçlarının tasarımından etkilendiğini, ancak Ukrayna’nın söz konusu saldırı planıyla “artık çok ileri gittiğini ve stratejik yenilgiye davetiye çıkardığını” ve bunu yapmayacağını söyledi. Kırım için uydu kapsama alanını yeniden açın.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ilk günlerinde Ukrayna’ya giderek daha fazla uydu haberleşme desteği sağlayan Starlink’in, ülkede halen Ukrayna ordusunun kullandığı 42 binden fazla uydu terminalinin yanı sıra hastane ve diğer sivil alanların bulunduğu kaydedildi.

macka-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu